Moa Wetterström på Mark & Miljö i Ljungby AB stortrivs i sin nya Wacker Neuson
Det är svårt att tro att 28åriga Moa Wetterström från Alvesta bara kört grävmaskin i 18 månader när vi hälsar på henne en solig dag i slutet av augusti. Alla rörelser går lugnt och fint och anläggaren Johnny Nilsson kan mest stå och njuta i solskenet i väntan på att få padda till marken. Glänser gör även Moas grävmaskin, en Wacker Neuson EW65 med kärra från Waldung som levererades från KH Maskin AB i början på månaden.
-Jag körde en 6 tons hjulgrävare av ett annat fabrikat tidigare och den här maskinen är betydligt trevligare att arbeta i. Jag stortrivs! Säger Moa Wetterström.
”Företaget arbetar inom en åtta mils radie från Ljungby”
Företaget Mark & Miljö i Ljungby AB arbetar med allt inom mark och anläggning. Drar man en cirkel med en radie på åtta mil med Ljungby som utgångspunkt, så ringar man in de flesta av företagets 55 anställda en vanlig dag. I Maskinparken finns allt från bandgrävare, hjulgrävare, hjullastare, dumprar, till lastbilar och traktorer. Maskinen vi kommit för att titta på tillhör de senaste investeringarna och hamnade hos Moa som arbetat två år på företaget.
-Vi kör på ramavtal åt Alvesta kommun där vi har ett eget kontor, det andra finns i Ljungby. Eftersom jag bor här också så passar det perfekt. Just idag så håller vi på och bygger ”utegym” som ska ligga längs med motionsspåret. Det roligaste med arbetet som maskinförare är variationen skulle jag säga, samt att man får träffa mycket folk och se ett resultat av sitt arbete, berättar Moa.
”När KH Maskin öppnade sin anläggning i Jönköping blev det enklare att testa nya märken”
Mark & Miljö i Ljungby AB hade ingen större erfarenhet av Wacker Neusons grävmaskiner innan de införskaffade sin nya 7 tons hjulgrävare. En minigrävare på ett ton, samt ett stort antal ”paddor” var enda erfarenheten. I samband med att KH Maskin AB slog upp portarna till sin anläggning i Jönköping så kändes det enklare att testa ett nytt märke. De hade sedan tidigare noterat att EW65: an såg väldigt gedigen ut för att vara en mindre hjulgrävare, och när de fick service på nära håll så slog de till. Något som Moa är glad för.
-Det är en väldigt stark maskin för sin storlek tycker jag, och den har dessutom en väldigt trevlig och ombonad hytt som jag uppskattar. Maskinen klarar utan problem att lyfta en pall med plattor som väger 1200kg till exempel. Den känns även stabil, jag kan utan problem ha fullt utlägg med fylld skopa. Jag tycker att hytten är rymlig, men där är ju allting relativt och jag är väl inte så skrymmande jämfört med många andra maskinister, funderar Moa.
Maskinen är fantastiskt fin i hydrauliken
När vi frågar Moa vilken egenskap hon uppskattar allra mest på sin Wacker Neuson EW65 från KH Maskin AB vill hon lyfta fram den fina hydrauliken. I kombination med knäckbommen så vet hon att hon når det mesta, och att maskinen gör exakt det hon vill att den ska göra.
-Maskinen är fantastiskt fin i hydrauliken, avslutar Moa innan hon fortsätter med finplaneringen i skogskanten i Alvesta kommun.






