Världens enda “Lantbruks-Lisa”-traktor flyttar hem till Eskilstuna och Munktellmuseet
1966 lämnade världens enda Volvo BM T 873-traktor fabriken i Eskilstuna. Efter auktionen på Klaravik står det nu klart att den världsunika “Lantbruks-Lisa”-traktorn återvänder till sitt ursprung – och blir ståtligt museiföremål på Munktellmuseet.
Det var många om budet när den, minst sagt ovanliga traktorn, uppenbarade sig på klaravik.se. 16 olika budgivare, både från Sverige och utlandet, la sig i diskussionen – och mot slutet blev det intensivt.
Sista dygnet haglade buden in från framförallt två budgivare – men nu står det klart: traktorn blir kvar i Sverige. Slutpriset? 383 000 kronor.
”En del av svensk industrihistoria”
Flytten går till ett passande ställe, traktorn blir nämligen en del av Munktellmuseets utställning efter att Volvo CE kammat hem budgivningen.
– Vilken solskenshistoria! Det känns helt underbart att traktorn kan komma ”hem” hit till Eskilstuna, och till oss på Munktellmuseet. Också vackert att den nu blir tillgänglig för alla traktorälskare, sin ovanlighet till trots. Det ser vi – och alla Volvo BM-nostalgiker – mycket fram emot, säger Jannicke Serneberg, museichef på Munktellmuseet.
Under de senaste veckorna har ”Lantbruks-Lisa”-traktorn figurerat i olika mediala sammanhang och varit en snackis bland traktorkännare runt om i landet.
– Jättekul med intresset, och roligt att traktorn hamnar på ett ytterst värdigt ställe, där den kan ses av många. Traktorn är onekligen en del av svensk industrihistoria – och då känns Volvo och Munktellmuseet som en utmärkt destination, konstaterar Carita Nero, CEO på Klaravik.

